میلگرد GFRP

برای اولین بار در اواسط دهه 1930، پلیمرهای تقویت شده با الیاف شیشه (GFRP) برای کاربردهای الکتریکی در دمای بالا مورد استفاده قرار گرفتند. در سال 1967 برای اولین بار در ساخت پروژه‌های دیزنی لند به مزیت استفاده از میلگرد GFRP در معماری پی برده شد. پروژه‌هایی که نیم نگاهی به آینده داشتند و جسورانه از میلگرد فایبرگلاس استفاده کردند و به موفیت های چشم گیری دست یافتند. تا سال 1994 میلگرد کامپوزیت تقریبا در میان تمامی متخصصان شناخته شده بود و به سرعت وارد بازار ساختمان شد. نزدیک به 300 هزار تن مواد کامپوزیت به یکباره وارد صنعت ساختمان سازی شد.

میلگرد فایبرگلاس

میلگرد GFRP قیمت ارزان دوام طولانی

در بسیاری از نقاط جهان، میلگردهای GFRP جایگزین میلگردهای فولادی شده است. در حال حاضر بسیاری از پروژه‌های عظیم عمرانی میلگرد GFRP را جایگزین میلگرد معمولی کردند. میلگرد فایبرگلاس نسبت به میلگرد فولادی سنتی مزایای بسیاری دارد. وزن بالای میلگرد فولادی دردسر و هزینه‌ بالایی را برای تامین نیروی کار به کارفرما تحمیل می‌کند. فولاد مستعد خوردگی و زنگ زدگی است که منجر به شکست زودرس سازه‌های بتنی می‎شود. میلگرد فایبرگلاس هفت برابر سبک‌تر از فولاد و مقاوم در برابر خوردگی حتی در محیط‌های شور خورنده است. این میلگردها ثابت کردند که از نظر اقتصادی و علمی و زیست محیطی نسبت به مصالح سنتی برتری‌های چشم‌گیری دارند و در دسته‌ی مصالح نوین جای میگیرد.

میلگرد الیاف شیشه

 

مزایای میلگرد GFRP

  1. پلیمر تقویت شده با الیاف شیشه محصولی ارزشمند با ارزش افزوده‌ی بالاست. دولت‎‌ها و شرکت‌های عظیم در سطح جهان اعلام کردند که GFRP به عنوان مصالح نوین علاوه بر اینکه کاملا  مقرون به صرفه است،‌ اثرات زیست محیطی کمتری نسبت به فولاد ایجاد می‎کند و افزایش طول عمر سازه سودمند خواهد بود. شرایط اقلیمی جهان در حال تغییر است و رطوبت و گرمای بیشتر در بسیاری از نقاط جهان مشکل‌ساز خواهد بود. مساحل نوین باید توانایی استقامت در برابر رطوبت و شوری افسار گسیخته را نیز داشته باشد. GFRP هر روز محبوبیت بیشتری در جهان پیدا میکند و خیلی طول نمی‎کشد که جایگزین میلگردهای سنتی خواهد شد.
  2. میلگرد GFRP یک چهارم وزن فولاد را دارد و مقاومت کششی آن در برابر فولاد ۲ برابر است.
  3. میلگرد GFRP در برابر الکتریسیته و گرما نارسانا است و بهترین گزینه برای استفاده در نیروگاه‌های تولید برق و تاسیسات علمی دانشگاهی به شمار می‌رود و تنها گزینه برای مسیرهایی است که خاصیت مغناطیس در آن‌ها عملگر است. قطارهای مغناطیسی ژاپن از همین مصالح برای ساخت راه‌آهن مغناطیسی استفاده کرند.
  4. با توجه به مزایای میلگرد GFRP در طولانی مدت میتوان گفت که با کاهش هزینه‌های نصب و نگهداری و پایداری و مقاومت بیشتر در طول زمان قطعا نسبت به نوع فلزی مقرون به صرفه و ارزان تر تمام می‎شود.
  5. با در نظر گرفتن مزایای بلندمدت میلگرد GFRP، در مقایسه با فولاد ضد زنگ با روکش اپوکسی یا فولاد ضد زنگ، محصولی مقرون به صرفه است.
  6. میلگرد GFRP در برابر کلرید و سایر عناصر شیمیایی آسیب پذیر نیست
  7. امکان ساخت سفارشی به صورت خم و منحنی خواهد داشت.
  8. فرآیند حمل و نصب و برشکاری آن بسیار ساده و ارزان تمام می‎شود.
  9. امکان عبور فرکانس‌های رادیویی را خواهد داشت.
  10. هزینه‌های بازسازی با میلگرد GFRL کاهش چشم‌گیری پیدا می‌کند.

میلگرد GFRP و معماری زاها حدید

زاها حدید معمار مشهور جهان اولین مشتری میلگرد GFRP بود. طراحی‌های زاها حدید نیاز به متریال‌های منعطف‌تر داشت. ساختارهایی که علاوه بر استحکام، انعطاف خوبی داشته باشند. پانل‌های منحنی با ترکیب بتن و GFRP ساختاری منحصر به فرد را پدید می‌آورد که هیچ میلگرد فولادی توانایی ایجاد چنین فضاهای منعطفی را ندارد. زاها حدید در بسیاری از سازه‌های خود از میلگرد GFRP استفاده کرده است  و از GFRP برای پانل‎های روکش سقفی استفاده شده. میلگرد GFRP متریالی است که به معماران خلاق و حرفه‌ای امکان ایجاد ساختارهایی منحصر به فرد را خواهد داد.

پلیمر تقویت شده با الیاف شیشه  (GFRP)ماده‌ای کامپوزیتی است که از الیاف  شیشه و پلی استر به صورت الیاف بافته شده تولید می‎شود. این ساختار مقاومت کششی 44-2358 مگاپاسکال، و مقاومت فشاری از 140 تا 350 مگاپاسکال متغیر باشد در حالی که وزن آن تنها یک چهارم وزن فولاد است. مواد بافته شده را می توان با پلیمرهای ترموست مانند اپوکسی به ساختاری مستحکم تبدیل کرد.

میلگرد GFRP بهترین گزینه برای تاسیسات حساس

میلگرد پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه (GFRP) حاوی هیچ عنصر فلزی نیست. در برابر خوردگی مقاوم است و زنگ نمی زند. این یک مزیت بزرگ در مقایسه با بتن مسلح است که در آن زنگ زدگی مواد را خراب می کند. تضمین دوام طولانی تر در ساختمان به ویژه در مناطق یا تأسیساتی که مقاومت در برابر شرایط خوردگی در آن‌ها اهمیت حیاتی دارد اهمیت استفاده از میلگردهای GFRP را بیش از پیش نمایان کرده است.

میلگرد فایبرگلاس

تفاوت میلگرد GFRP با میلگرد فولادی

بتن در برابر فشار بسیار مستحکم است اما اگر نیاز به مقاومت کششی داشته باشید باید ضعف ساختاری بتن را در برابر نیروهای کششی کاهش دهید. آرماتور  کار بهبود کشش بتن را بر عهده دارند. به شکل سنتی از فولاد برای آرماتوربندی استفاده می‎‌شود. سالانه دولت‌ها و صاحبان املاک میلیاردها دلار هزینه تعمیر نگهداری سازه های بتن فولاد می‎کنند تا زیرساخت‌های قدیمی که در معرض خوردگی شدید قرار داشتند بازسازی شوند تا از فروپاشی سازه به مرور جلوگیری شود. اینجاست که میلگردهای GFRP مزیتی انکار نشدنی دارند. میلگردهایی که خیال شما را از بابت زنگ زدگی و خوردگی راحت می‎کند.

میلگرد GFRP

میلگرد فایبرگلاس

استفاده از میلگرد GFRP برای پروژه‌ی خط آهن مغناطیسی

یکی از اولین پروژه‌های عمرانی که مزیت‌های GFRP را آشکار کرده به کشور ژاپن برمی‎گردد. کشوری که راه‌آهن معناطیسی دارد و به کار بردن فلز در این ساختار اختلال ایجاد می‌کند. مهندسان در این پروژه ناگزیر به استفاده از میلگردهای فایبرگلاس بودند. میلگردهایی که اختلالی در عملکرد مغناطیسی قطارها ایجاد نکند. این میلگردها انتخاب اول در محیط‌های خورنده‌ی شور و سازه‌های معماران برتر جهان است که خطوط منحنی در آن‌ها به کار رفته باشد.

میلگرد GFRP

طول عمر سازه با میلگرد GFRP افزایش می‌یابد

اگر پایداری ۱۰۰ ساله در طراحی سازه‌ی بتن فولادی در نظر گرفته شده باشد، در شرایط ساحلی شور و شرایط سخت اغلب به پوشش‌های قوی نیاز دارد تا جلوی خوردگی را بگیرد.  میلگرد فایبرگلاس در این خصوص بی نیاز است و لازم نیست برای جلوگیری از خوردگی هزینه کنید. میلگرد های GFRP در برابر رطوبت و شوری شهرهای ساحلی کاملا مقاوم هستند.

.